Başörtüsü Nasıl Bağlanır?

Başörtüsü Nasıl Bağlanır?

Başörtü bağlama modelleri oldukça fazladır. Temel üçgen yöntemi ile tüm gün başınızda kalabilecek ve bunu okul ya da iş için oldukça pratik bir seçenek haline getirebileceksiniz. Daha olgun bir gösterim katan ayrıca modaya da uyan bir seçenek arıyorsanız bu kez yandan iğneli model daha şık bir görünüm oluşturacaktır. Bu görünüm için paşmina şal çok uygun olacaktır. Olabildiğince kolay yapılacak bir seçenek istiyorsan başına geçireceğin hem de iğne gerektirmeyen tek parça ya da iki parça (bone ve başörtüsü) eşarp almayı düşünebilirsin.

Temel Üçgen Stili

Öncelikle kare şeklinde bir eşarp olmalı. Bu yöntem için herhangi kumaştan yapılabilen hafif kare görünümlü eşarp işe daha çok yarayacaktır. Yazın kullanımı rahat olanlar saten ya da pamuklardır. Kış için uygun olanlar da ağır ve yünlü kumaşlardır. Bunlar haricinde iki adette eşarp iğnesi kullanımı olacaktır.

Sağ üst köşe sol alt köşeye kadar katlanmalıdır. Katlanmış olan eşarba baktığınızda üçgen görünümü aldığını anlayacaksınız. Eşarbı devamında başınızın üzerine koymalısınız. Üçgen eşarbın iki köşesi omuz üzerinden sarkacaktır. En geniş alanı alnın üstünde kalmalı üçgenin baş kısmı da arka tarafta kalmalıdır. Eşarbın kenarları çene altına getirilmelidir. Çene ayarını kendinize göre yapabilirsiniz. devamında eşarbı çenenin altından iğnelemek kalacaktır. Eşarbın boşta kalan iki köşesi boynun arka tarafından bağlanmalıdır. Bağlama tekniği hoşunuz gitmiyorsa uçlarından iğneleyebilirsiniz. Bağlanan ya da iğnelenen kısmı eşarbın arka köşesinden iç tarafa almanız durumunda arkadan da kötü bir görünüm oluşturmamış olacaktır. En son olarak da eşarp gereğinde ayarlanmalı. Eşarbın yüzünüzde düzgün durduğundan ayrıca sağlam olduğundan yüzünüze oturduğundan emin olmalısınız.

Yandan İğneli Stil

Dikdörtgen bir eşarp seçilmeli. Bir paşmina ya da başka türlü büyük dikdörtgen eşarp işinize yarayacaktır. Bununla birlikte bir iğne kullanımı gerekecektir. Şal başın üzerinden salınmalıdır. Eşarbın uzun olan kenarı alnın üst kısmından geçmelidir. yan tarafta kalan kısımları omzun üstünden dökülmelidir. Eşarbın bir tarafı kısa bir tarafı uzun olmalıdır. Eşarbın uzun olan tarafını çene kısmından dolamalısın. Devamında eşarbın kısa ucunu omzundan aşağı doğru sarkıtmalısın. Eşarbın uzun olan uç kısmını çevirdikten sonra başının yan tarafından iğne kullanımı ile sabitlemelisin. Eşarbı yerinde tutmak ve kaydırmamak için eşarp iğnesi oldukça faydalı olacaktır.

Bir Veya İki Parçalı Başörtü

Bu başörtülerin bağlama tekniği oldukça kolaydır. Tek parça olan başörtüler kalıp şeklindedir. Bu kalıbı önü arkası tersi düzü dikkati ile takmanız yeterli olacaktır. iki parçalı olan başörtüde ise önce başa bone takılmalıdır. Devamında yine başörtü şekli ayarlanmalı ve doğru bir şekilde bonenin üzerinden geçirilmelidir. En sonda eşarbı düzlemeniz yeterli olacaktır. Bu şekilde başörtü kullanımı oldukça kolaydır. Herhangi bir iğne istemez. Zaman kaybı da oluşturmaz.