Bitkisel Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Bitkisel Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

 Cildin daha temiz ve sağlıklı olması için cilde bakım uygulanır. Birçok yerde de kullanılan bitkisel ürünleri kullanmak daha sağlıklıdır. Daha iyi bir sonuç almak için bu cilt bakımının düzenli bir şekilde yapılması gerekmektedir. Bütün ciltte belirlenen, el ayak bölgelerine bu bakım uygulanabilir. Hepsi için ayrı bitkisel yöntemler de kullanılmaktadır. Bu bitkisel yöntemler ayak için,  el için, yüz için ayrı  ayrı olarak kullanılabilir. Bütün cilde de uygulanabilen bitkisel yöntemler de mevcuttur.

Kırışıklık Giderici Maske Yapımı

Yarım bardak ılık suyun içerisine 1 adet yaş maya eklenerek karıştırılır. Bu karışım krem kıvamına geldikten sonra belirlenen cilt bölgesine sürülür. Yaklaşık 30 dakika beklenildikten sonra soğuk su ile durulama yapılır. Bu yöntem ile kırışıklıkların hafiflemesi ve cilt tonunun eşitlenmesi sağlanabilir. Haftada birer kez kullanılabilir. Bu yöntem düzenli olarak kullanılmalıdır.

Doğal Süt Maskesi Yapımı

Süt cilde uygulanabilecek en doğal ve en sağlıklı şeylerden biridir. Normal süt kullanılarak pamuk yardımıyla yüze tampon yapılabilir veya 1 adet salatalık alınır. Bu salatalığın suyu çıkarılarak, yaklaşık olarak yarım bardak süt ile karıştırılır ve pamuk yardımıyla tampon yaparak bulunabilir. Bunu yaklaşık olarak 10 dakika tekrarladıktan sonra soğuk su ile durulanır. Tabii ki yıkadıktan sonra kurulanması gerekmektedir. Bunu hem yüz bölgesi hem el bölgesi için bulunabilir.

El Bakım Kürü

Özellikle soğuk havalarda ellerin bakımının ihmal edilmemesi gerekmektedir. Bir tatlı kaşığı badem yağı ile kolaylıkla el bakımı yapılabilir. Muz güzelce ezildikten sonra badem yağı ile güzelce karıştırılır. Yarım saat boyunca bekletilir. Yarım saat elde beklenildikten dilenilirse el yıkanılabilir. Bu bakım günlük olarak da kullanılabilmektedir. Ama daha öncesinde ellerin temiz bir şekilde arındırılması gerekmektedir.

Ayak Bakım Kürü

Eller kadar ayakların da bakımı önemlidir. Ayaklların temiz tutulması mantarı önlemek açısından oldukça önemlidir. Öncelikle rahatlama açısından eski bir yöntem olarak, ayakları tuzlu suda bekletilerek kişinin üzerindeki negatif enerji atılır. Bir başka yöntem olarak da limon suyu kullanabilir. Ayrıca muz ve avokado ezilerek de ayaklara cilt bakım kürü uygulanabilir. Bitkisel ürünler en azından ayaklarının rahatlamasına yardımcı olur. Bu yöntem haftada bir kullanılabilir.

Cilt Bakım Kürü

Zeytinyağı ve şeker kullanılarak cilde bakım yapılabilir. Özellikle cildin canlanması ve parlaması açısından zeytinyağı oldukça etkilidir. Bir kabın içerisine zeytinyağı ve şeker karıştırılır. Daha önceden temizlenmiş yüze bu kür uygulanır. Güzelce uygulanan bölgeye masaj yapılır. Daha sonra ılık su ile iyice cilt yıkanır. Bu yöntem de hafta da bir kullanılabilir.

Ballı Süt Maskesi Yapımı

Akneli ciltler sütü kullanmadan bu yöntemi kullanılmalıdır. Bir yemek kaşığı bal, bir tatlı kaşığı limon suyu ve 1 tatlı kaşığı süt bir kâseye konulur. Malzemeler güzelce karıştırılır. Cilt temizlendikten sonra güzel bir şekilde cilde sürülür. Daha sonra 20 veya 30 dakika kadar beklenir. Maske kuruduktan sonra ılık su ile yıkanır. Bu yöntem de hafta da bir kullanılabilir.

Tuz Peeingleri

Vücuda peeling yapmak vücudu rahatlatır. Bu yağlı ciltler için önerilmektedir. Hassas ciltler için bu yöntem tavsiye edilmez. Haftada bir gün bu peeling cilde uygulanabilir. Peeling yapılacak bölge ıslatılmalıdır. Bunun için ılık suyla duş alınabilir. Duş aldıktan hemen sonra peeling vücuda uygulanır. Bu yöntem daha çok sert olmayacak şekilde peeling uygulanmalıdır. Daha sonra vücut yıkanarak güzel bir şekilde durulanır. Bu yöntem de hafta da bir kullanılabilir.