Cildi Yaşlandıran Etkenler Nelerdir?

Cildi Yaşlandıran Etkenler Nelerdir?

Cildi yaşlanması kadın ve erkek için hem sıkıntılı hem de psikolojik yönden çok etkileyen bir durumdur.  Cildimiz üzerinden yaptığımız her uygulama nedeniyle cildimizdeki hücreler zamanla fonksiyonunu yitirerek eski işlevini görmemeye başlar.

Bu durum zamanla ciltte yaşlanmaya sebep olacaktır. Bu da istenmeyen bir durumdur. Kullandığınız malzemeler, yanlış makyaj, yüzdeki hücrelerin hava almaması, yetersiz uyku, güneş ışınlarına maruz kalmak, gereksiz nemlendiriciler kullanma, alkol, sigara ve sebepsiz yere ilaç kullanımı da cildin zamanla yaşlanmasına neden oluyor.

En çok cilt yüzeyine zara verende hava kirliğidir. Cildinize zamanla bakım yapılmadığı takdire. Ölü hücrelerin yerini alması kaçınılmaz hale gelir.

Cilt Yaşlanmasını Nasıl Engellenir?

Cilt yaşlanmasını engellemek istiyorsanız mutlaka bazı önlemler almanız gerekir. Cilt yaşlanmasına en büyük sebep hazır yiyecekler çok tüketmeniz cilt yaşlanmasının önüne geçilmeyecek kadar zarar vermenize sebep olur. Öncelikle hayatınızdan bunu çıkarmanız gerekir. Yeşillik ağalıklı beslenmeniz fazla kilonuz var ise vermeniz gerekir.

Sigara kullanımı çoksa yavaş bir şekilde azaltmanız sizin için doğru tercih olacaktır. Sigara vücuttaki yararlı hücreleri öldürerek hem yaşlanmayı hem de kanser hastalığına kadar sebep olur. Yüz temizliği gözeneklerin açılmasında çok önemlidir. Cilt temizliği çok sever. Bundan dolayı ölü derileri yüzden arındırarak daha canlı cilt oluşmasına yarar sağlar. Ayda bir defa hazır peeling yapmanız ölü ciltlerini yüzünüzden atması daha kolay olacak.

Evde Yapacağımız Önlemler

Cildimizin erken yaşlanmasını önlemek istiyorsak küçük dokunuşlarla cildimiz olduğundan daha parlak ve canlı ciltler ortaya çıkarabiliriz. Maskeler kullanmak hem cildinizi yeniler hem de yaşlanmayı bir adım geri plana atmanıza yardım eder. Maskeyi uygularken mutlaka yüzünüzün temizliğine dikkat etmeniz önemlidir.

Maskeleri yüzünüze uygular uygulamaz hemen çıkarmayın bir 30 dakika beklemesi maskenin yarar sağladığını gösterir. Maskeyi mutlaka masaj yaparak yüzünüze uygulayın. Bu yöntem sayesinde cilt kaslarınız uyararak daha gergin ve daha sağlıklı hücrelerin oluşmasına neden olur. Ayrıca buzdolabınızdaki meyveleri kullanarak cildinizin yenilenmesine ve daha canlı görülmesine sebep olursunuz. Cildinizin hava almasına gözeneklerin tıkanmamasını önleyin.

Aydınlatıcı Maske Nasıl Yapılır?

Evde bulunan az malzemelerle hem cildinizi aydınlatırsınız hem de cildinizi yenileye bilirsiniz. Öncelikle bir yemek kaşığı yoğurdu bir kaba koyarak ılımasını bekleyin direk yüze soğuk uygulamak hücrelerin ölmesine sebep olur.

Daha sonra taze limonu ortadan ikiye kesin ve bir yemek kaşığından fazla kaba dökün üzerine bir buçuk yemek kaşığı sandaloz sakızı özünü karışım yaptığınız kaba koyun. Güzelce bir çırpıcın yardımıyla karıştırın.

Karışım homojen olduktan sonra 5 dakika bekletin. Yüzünüz güzelce yıkayın ve temizleyin. Yaptığınız karışımı masaj yaparak yüzünüze uygulayın. Yüzünüzde 30 dakika ile 40 dakika durduktan sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayınız. Yüzünüze isteğe göre nemlendirici kullanabilirsiniz. Böylelikle hem cildinizdeki mat görünümlüğü kaybolur hem de daha canlı görülmesine yara sağlar.

Yaşlanma Karşıtı Maske

Evde yapabileceğimiz ikinci maskemiz Anti aging maskesidir.  2 yemek kaşığı kozmetikçiden alınan doğal kili bir kaba koyunuz. 1 yemek kaşığı yulaf ezmesi ve ununu içerisine koyarak iyice karıştırın. Daha sonra kozmetikten aldığınız evinizde hangi yağ kesiti vara bir yemek kaşığı kadar koyunuz. Homojen olana kadar karıştırın.

Üstüne bir yemek kaşığı süt tozu üzerine konularak vanilya kokusu elde etmeyi sağlanır. Bir yemek kaşığı zeytinyağı ve bir yemek kaşığı balı ayrı kapta birbirleriyle birleriyle özedikten sonra ilk yatığımız kaba alırız. Son olarak üzerine 2 su bardağı su ekleyerek karıştırın kıvamı krem gibi olmadıysa tekrar bir su bardağı ekleyebilirsiniz. Bu maskeyi haftada 3 defa uygulanması gerekir.