Deri Ceket Kokusu Nasıl Giderilir?

Deri Ceket Kokusu Nasıl Giderilir?

Derinin kalitesine ve aldığınız yere göre deride kendine has bir koku bulunur. Hayvan derisinden yapıldığı için derinin yeni olduğunda biraz kokması doğaldır. Bu hoş olmayan kokudan kurtulmanın birçok doğal yolu vardır. Ancak, ceketinizin uzun ömürlü olması için her zaman doğru ürünleri kullandığınızdan emin olun.

Deri ceket alacağınız zaman akıllıca bir karar verin ve her zaman en kaliteli deriyi seçin. Vasat bir deri ceketle bir miktar tasarruf edebilirsiniz ancak, uzun vadede bu bir kayıp olacaktır. Suni deri ceketler, çoğunlukla en düşük kaliteli deriden veya plastikten üretilir ve bu da içerdikleri hoş olmayan bir kokunun nedenidir. Gerçek deri gibi görünebilir ancak gerçek deri özelliklerini içermez. Bu yüzden orijinal deri ceketleri tercih etmelisiniz. Deri ceket kokusu nasıl giderilir diye merak ediyorsanız okumaya devam edin!

1. Sirke

Sirke, oldukça asidik bir maddedir. Bu da sirkenin, deri ceketteki bakterileri öldürmesini ve aynı zamanda kokuları gidermesini sağlar.  Deri ceketinizdeki kokuları gidermek için eşit miktarda sirke ve su çözeltisini karıştırın, ardından deriyi silmek için temiz bir bez (mikro fiber bezler harikadır) kullanın. Beziniz, deriden kiri almaya başladığında sıkın veya başka bir temiz bezle değiştirin. Ayrıca deriyi püskürtmek için solüsyonu bir sprey şişesine koyabilir ve ardından bir bezle silerek temizleyebilirsiniz.

2. Karbonat

Temelde sodyum bikarbonat olan karbonat, doğal bir koku gidericidir ve kokuları nötralize etmek için harika bir şekilde çalışır. Kokunun olduğu yeri bir avuç karbonat ile kaplayın, 15-20 dakika bekletin ve ardından temizleyin.

3. Profesyonel Ürünler

Deri ceketten kötü kokuları çıkarmanın bir başka hızlı ve kolay yolu da profesyonel temizlik ürünleri kullanmaktır. Bunlar:

  • Deri temizleyici: Çoğu deri ürünündeki kiri çözer ve kirleri, güvenle çıkarabilir. Deri üzerine uygulayın, kir ve ürün kalıntılarını temizlemek için temiz bir bez kullanın.
  • Deri yumuşatıcılar: Derinin korunmasına ve güçlendirilmesine yardımcı olur. Bu daha çok önleyici bir üründür. 

4. Deriyi Kurutun

Ceketiniz nemliyse veya üzerine sıvı döküldüyse, deriyi evinizde dolaylı bir şekilde güneş alan bir yere koyun veya düşük ısı ayarında bir fön makinesi kullanın. Nemin deriden uzaklaştırılması, kötü kokuların oluşmasını önleyecektir. Ayrıca kokuları, daha etkili bir şekilde gidermek için deriyi kuruttuktan sonra deri temizleyici, sirke veya karbonat kullanmanızı öneririz.

5. Temiz Hava

Kötü kokuları gidermenin en eski yöntemi deri ceketinizi havalandırmaktır.  Temiz hava, derideki istenmeyen nemin giderilmesine de yardımcı olacaktır.

6. Gazete Kâğıdı

Gazete kâğıdı, oldukça gözeneklidir. Bu da gazete kağıdını, kokuları emmede mükemmel kılar. Ceketinizi gazete kağıdına sarabilir veya ambalaj kağıdına koyabilirsiniz. Kâğıdın lifleri, deriden kokuları kaldırır ve ayrıca, deri ürünlerin işlenmemiş ters yüzeylerini korumanın mükemmel de bir yoludur. Deri ceketi, gazetelerin içinde en az 24 saat bekletmenizi öneririz.