Etek ve Elbise İçin Kumaş Seçimi

Etek ve Elbise İçin Kumaş Seçimi

Etek ve Elbise İçin Kumaş Seçimi

Hazır desenler ile kumaş seçimi metresini her zaman satın almadan önce belirleyebilirsiniz. Dikiş ürünleri için kumaş miktarını belirlemenin temel prensibi;

  • Kumaşın genişliğini belirlemek 
  • İnsan figürünün en geniş kısmının (genellikle kalça ve basen) çevresi ile karşılaştırmak gerekir.
  • Çevresi 7-10 cm ise kumaşın eninin ürünün bir boyunu aşması yeterlidir (ürünün kalıbı şekle yakın olması şartıyla) 

Kumaş miktarını en doğru şekilde hesaplamak için, kesim bölümünün genişliği, bitirme detaylarının mevcudiyeti, konfigürasyonları, kesim detaylarının sayısı oldukça önemlidir. 

Kumaş Parçalarını Kesmek İçin Temel Teknikler Nelerdir?

Kumaşın açılmadan önce tasarlanması gerekir (yani ıslak ısıl işlem kumaşın doğal olarak çekmesine neden olur. Ütü ile ıslatın ve buharlayın). Kesim katlanmış kumaş üzerinde yapılmalıdır. Desenin detayları genellikle iplik boyunca düzenlenir (eğer desene göre başka bir şeye ihtiyaç duyulmazsa). Paylaşılan iplik kumaşın kenarı boyunca uzanır. Pamuk, keten ve bazen yün ve karışımlı kumaşlar gibi düz renklere sahip basit kumaşlarda, malzeme tasarrufu için desenlerin farklı yönlerde, yani "kriko" olarak döşenmesine izin verilir. Paltolar, desenler, farklı tonlardaki kumaşlar veya tüyler için kesinlikle tek yönde kesin. Kumaş üzerindeki desen ana hatları ve kontrol işaretleri terzi tebeşiri ve bebek sabunu kalıntılarıyla yapılabilir. Kumaşların kilogramla satıldığı bir yerlerden kumaş satın alabilirsiniz. 

Dikiş Teknikleri İçin Kumaş Seçimi

Genellikle, dikiş ve nakış için dikiş yerlerinde zaten pay vardır. Desen izinsiz verilirse, anahat dış hatları çizilmelidir - genellikle taşlama parçaları için 1 cm, alt kısmı 2 ila 4 cm kıvırın ve ters çevirin (örn. yaka, kanat gibi iki parça). Detayları kesmek için keskin bir terzi makası kullanmanız gerekir. Kumaş kesiminin anahtarı budur ve kumaş tabakasının kaymasını da önleyebilir. Kumaş tabakası terzi iğnesi ile kesilmelidir. Tebeşir çizgisi farklı şekillerde - iğneler, desenler, tebeşir yardımıyla diğer tarafa aktarılabilir.

Elbise İçin Kaç Metre Kumaş Gider

Elbise için bir kumaş seçildikten sonra elbise için kaç metre kumaş gider sorusu merak edilir. Kumaşı seçtikten sonra genişliği belirleyip, kalça ve basene göre beden ölçümü yapmalısınız. Kumaşın genişliğinden daha büyük bir çevre seçilmelidir. Kumaş genişliği 10 cm'yi geçerse, bu durumda ihtiyacınız olan kumaş 1 elbise boyu + 1 kol boyu + 10-15 cm dikiş yeri, kıvrım ve etek kısmıdır. Kumaşın genişliği şeklin çevresinden veya genişliğinden az veya eşitse, o zaman 2 cm veya daha fazla olan bir kazak elbise, 2 giysi uzunluğu +10-15 cm gerektirir. Elbisenin eteğinin uzunluğunun ölçülmesi için ise omuzların en yüksek noktasından, göğsün en yüksek noktasından elbisenin dibine kadar ölçüm yapılır. 

Geniş ve Kiloş Etek İçin Kaç Metre Kumaş Gerekir?

Geniş ve kısa bir etek dikmeye karar verdiyseniz bel kısmının uzunluğunu kesim çizgisine (genellikle bel veya kalça) kadar ölçüyoruz. Genişliğe uyup uymadığımızı görmek için büstün ölçüsünü kumaşın eni ile karşılaştırırız. Üç çeyrek kiloş etek için 1 korse boyu + 2 etek boyu + 15-20 cm gerekir. Elbise ihtiyacınız varsa bu çok önemlidir 1 kemer boyu + 4 etek boyu ve Etek pileli ise 1 kemer boyu + 2 etek boyu + 10-15 cm'ye ihtiyacınız olacaktır.