Karadeniz Yöresinin Giyimi Nasıldır?

Karadeniz Yöresinin Giyimi Nasıldır?

Karadeniz, Türkiye'nin en renkli bölgelerinden birisidir. Yemekleri, müziği, ağızları ve doğal güzellikleri ile farklı ve canlı bir cennet köşesi. Yüzyıllardır Karadeniz insanlarının etkisinde kalan Karadeniz kültürü ziyaretçilerini büyülüyor. Dost canlısı insanları, zengin sofraları ve doğal mirası ile eşsiz bir yerdir. Karadeniz'de birbirinizi daha iyi tanıma fırsatı bulacağınız şehirlerde farklı kültürel değerlerle karşılaşabilirsiniz. Karadeniz kültürü ve onu oluşturan unsurlarla keyifli vakit geçireceksiniz.

Horon ve Kemençe


Karadeniz kemençe ve horon olmadan mümkün mü? Tabii ki değil. Yay ile çalınan üç telli geleneksel bir halk çalgısı olan keman, Doğu Karadeniz bölgesinde yaygın olan keman tipi tellerle ilgili olduğu ve Karadeniz'deki tüm şarkıların başrol oyuncusu olduğu düşünülmektedir. Karadeniz kültüründe önemli bir yere sahip olan kemençe'nin ilavesi horondur. Kemençeyle çalınan türkülerde herkes horon çalarak eğlenir. Buna horon oynamak, horon oluşturmak, horonu durdurmak, horon almak ve horon tepmek denir.

Karadeniz Yöresinin  Geleneksel Giysileri


Türkiye'nin birçok yerinde bulunan bindallı ve kadife kaftanlar bu bölgede öne çıkıyor. Zenginlerin ağırlıklı olarak şehir merkezinde giydiği ipek ve kadife kaftanlar yöresel motiflerle süslenmiştir. Ekonomik duruma bağlı olarak altın ve gümüş işlemeler ayırt edilir. Geçmişte şehirlerde manusas denilen çizgili, pamuklu, yünlü ve ipek kadife, şehirlerde gündelik giysi olarak giyilirdi.  Yemeniler başa bağlanır. Bu giysi ile sokağa çıkılırken kafasına ipek, kare ipek çarşaf ve duvak konurdu. Çarşaf Musul'u üç etek giyiyorlar. Yanlarda 2-3 cm. altın ve gümüş toplar bir iple başa bağlandı ve  peçe ile kıl peçeler akik boncukla takılır.

Karadeniz Yöresine Ait Kadın Giyimi


Karadeniz kadın giyiminde bornoz ve keten ve pamuktan yapılmış bir yelek bulunur. Başlarına sarı ve yeşil bir fes bağlanmıştır. Giysi, payet örtülerle sarılır. Bel kısmı geniş manşetlere elastik bantlı giysiler giyilir. Başlarında halka, boyunlarında aksesuar ve boyunda altın gerdanlık dizerler. Horona oynayan kadının kostümü işlemeli yelek, şal ve uzun yün çoraplardan oluşuyor. Kemer için İsmaliye, peştamal ve Keşan kumaşları kullanırlar. Ayakkabılar deri ayakkabılar veya siyah lastiklerdir. Karadeniz kıyafetleri, yaylalarda horon oynayan yerel halkla görülebilen geleneksel kostümlerdir. Karadeniz kültürünü tamamlayan giyim, evlilik ve doğum gelenekleri de bu kültürün yaşatılmasını sağlıyor.

Karadeniz Yöresine Ait Erkek Giyimi


Karadeniz Yöresinde, erkekler çoğunlukla ev tezgahlarında dokunmuş ince çizgili veya düz gömlek üstüne ise kadifeden iç kesiminde yün fermene yada çuha denilen dört tane cebi olan kolsuz, yuvarlak yakalı yelek giyerler. En üste ise kalın şayaktan, yandan cepli yakasız siyah renkte aba ceket giyerler.

Karadeniz Yöresine Ait Takılar


Elmas kordonlar, elmaslarla süslenmiş yuvarlak saatler, altın zincirli yuvarlak saat başlığı, ortasında ayet olan muska önü ve arkası işlemeli bir kolye. Ortasında binlik altın bulunan  kolyeler siyah kadife veya zincir ile giyilir. Altın hasırdan yapılmış bileklikler ve kayışlar. Ezilmiş gümüş şeritler, küpeler ve pırlanta güllü yüzüklerdir.