Tesettür giyerken nelere dikkat etmeliyiz

Tesettür giyerken nelere dikkat etmeliyiz

Başörtüsü takanların sayısı ve başörtüsü çeşitleri her yıl artmaktadır. Birkaç yıl öncesini bugünle karşılaştırdığımızda daha birçok türban elbise modeli ve çeşidi olduğunu rahatlıkla görebiliriz. Birçok farklı başörtüsü modeli artık başörtüsü kıyafetlerinin yerini alabilir. Bu durum güzel olsa da bazen başörtülü kadınların seçim yapmasını zorlaştırmaktadır. Hatta bazı durumlarda bu kadar çok model ve çeşit arasından doğru olanı seçmek oldukça zordur. 

Başörtüsüne Uygun Bir Elbise Modeli Tercih Edin

İlk aşamada tesettürlü tüm kadınlar söz konusu olduğu için başörtüsüne uygun bir elbise modeli seçmek önemlidir. Bu nedenle dar olmayan, aşırı ince olmayan tesettür elbiseler iç bedeni ortaya çıkarmaz ve vücut hatlarını ortaya çıkarmaz.​ Ancak çok bol bir tesettür elbise seçimi şık görünümü engelleyecektir. Bu nedenle kararda beden tercihi kişinin vücut yapısına göre seçilmelidir.

Vücudunuza Uygun Bir Türban Elbise Seçin

Birçok farklı vücut tipi vardır. Kalçası geniş olan bayanlara genelde oturan türban elbise pek uygun olmayabilir. Kalçaları geniş olan bayanlar tesettür elbise veya drapeli kumaştan yapılmış tesettür tunik tercih etmelidir. Öte yandan iri göğüslü kadınlar ise göğüs detaylı ve üstleri yarasa olan tesettür elbiseleri tercih edebilirler. Vücut şeklinize uygun bir tesettür elbise seçmezseniz, kişi ondan daha kilolu veya daha kısa görünebilir. Bu konuda en şanslı kadınlar, kavissiz, havuç şeklinde bir vücuda sahip olanlardır. Aslında bu boydaki kadınların giydiği pek çok türde başörtüsü şık görünümlerini sergilemelerine engel değil. Örneğin likralı tesettür elbise tipi genellikle vücuda sıkı oturur. Ancak havuç şeklinde bir vücuda sahip kadınlar için bu artık bir dezavantaj değildir.

Farklı Tesettür Kombinasyonları Yapmaya Çalışın

Ayrıca tek tip başörtüsü elbise modeli yerine farklı tesettür kıyafetler satın almalısınız. Bunlar arasında tesettür gömlek, tunik, etek, elbise, yelek, şapka vb. birçok çeşit bulunmaktadır. Bu nedenle, farklı ürünler üzerinde modaya uygun bandana elbise kombinleri yapmak için seçiminiz genişliyor. Farklı öğeler sayesinde hiç düşünmediğiniz türban elbise kombinleri oluşturabilir, modaya uygun bir tarz sergileyebilirsiniz. Bu nedenle parça satın alırken tek bir kombinasyon düşünülmemeli, bunun yerine birden fazla kombinasyon düşünülmelidir.

Tesettür Kıyafetler Ve Başörtüsü Mevsime Göre Seçilmelidir.

İlk zamanlarda piyasaya koyu tesettür elbiseler hakimdi. Ancak günümüzde piyasada siyah ve lacivert gibi koyu renkli tesettür elbiselerin yanı sıra pembe, beyaz, sarı, yeşil gibi açık renkli tesettür elbiseler de bulunmaktadır. Benzer bir çeşitlilik kumaş türlerinde de görülmektedir. Bu nedenle tesettür elbise alırken kumaşın ve renginin mevsime uygun olup olmadığına dikkat etmek önemlidir. Sıcak yaz aylarında koyu renk tül etekleri tercih etmek veya yaza uygun olmayan kumaşları tercih etmek kendinizi bunalmış ve havasız hissetmenize neden olabilir.

Tesettür Elbiseler Yaşa Göre Seçilmelidir

Başörtüsü çeşitlerinin artmasıyla birlikte farklı yaş gruplarında tesettür giyim grupları oluşmaya başlamıştır. Bu noktada yaşınıza uygun bir türban elbise seçmenizde fayda var. Seçeceğiniz türban elbise sizi gerçek yaşınızdan çok daha yaşlı göstermemelidir. Yaş grubunuza uygun desen ve kumaşlara sahip türban elbiseleri satın almak, kendinize yakışan güzel bir tarz yaratmanıza yardımcı olacaktır.

Farklı Eşarp Renkleri Seçebilirsiniz

Türban elbise kombininde en önemli detaylardan biri de şal veya başörtüsünün rengidir. Aslında seçilen eşarbın rengi, başörtüsü elbisesinin genel görünümünü önemli ölçüde etkileyecektir. Bu noktada dolabınıza farklı renkte bir eşarp koymanız faydalı olacaktır. Siyah, yeşil, mor, turuncu gibi tek renkli eşarpların yanı sıra çok renkli veya desenli farklı türde eşarplar da gardırobunuzda olmalıdır. Eşarbın rengi ve modeli genel görünümü etkileyeceğinden türban elbise alırken daha rahat bir kombin oluşturabilirsiniz. Bu, türban elbisesi seçmenin zorluğunu azaltmanıza yardımcı olacaktır.